Anunțul momentului pentru urmasa Simonei Halep! A reușit o victorie importanta. Salt serios in clasamentul WTA

Anunțul momentului pentru urmasa Simonei Halep! Tânăra jucătoare a reușit o victorie deosebit de importantă! Aceasta a făcut un salt serios în clasamentul WTA.

Urmașa Simonei Halep a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA! Jaqueline Cristian a reușit să câștige turneul ITF de la Zagreb, după o finală interzisă cardiacilor.

Urmașa Simonei Halep a câștigat turneul de la Zagreb

Urmașa Simonei Halep a câștigat turneul de la Zagreb! Jaqueline Cristian s-a impus în marea finală a turneului din Croația după ce s-a impus în fața jucătoarei Ella Seidel, scor 6-1, 3-6, 7-6(0).

Sportiva noastră a avut nevoie de o oră și 53 de minute pentru a se impune în fața rivalei sale din Germania.

Jucătoarea a fost favorita cu numărul 3 la câștigarea turneului. Jaqueline, care este clasată pe locul 159 în clasamentul WTA și-a adjudecat astfel al 14-lea titlu ITF din carieră.

Turneul din Croația a fost dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, bani pe care românca i-a câștigat odată cu trofeul de la Zagreb.

Un lucru interesant este că Jaqueline și-a adjudecat trofeul în condițiile în care a jucat și semifinala și finala în aceași zi. În penultimul act al turneului, sportiva de 24 de ani s-a duelat cu franțuzoaica Carole Monnet.

Jucătoarea din România s-a impus în fața adversarei sale cu scorul de 6-4, 6-3. Monnet ocupă locul 203 în clasamentul WTA și era a 7-a favorită la câștigarea turneului.