Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea! Ce se întâmplă cu adversara din semifinalele de la Miami. Totul a fost dat peste cap

Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea! S-a aflat ce se întâmplă cu adversara româncei din semifinalele de la Miami. Totul a fost dat peste cap din cauza vremii nefavorabile din SUA.

Sorana Cîrstea mai are de aşteptat până îşi va afla adversara din semifinale de la Miami Open. Meciul dintre Petra Kvitova şi Ekaterina Alexandrova, din sferturile de finală s-a amânat.

Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea!

Ultimul sfert al Miami Open, care urma să se joace miercuri seară, a fost amânat pentru joi, din cauza ploii. Partida se va disputa, joi, nu mai devreme de ora 22.00.

Învingătoarea dintre Ekaterina Alexandrova (Rusia, 18 WTA) şi Petra Kvitova (Cehia, 12 WTA) va fi adversara Soranei Cîrstea din semifinale.

Cîrstea, locul 74 WTA, a reuşit o victorie senzaţională în sferturi, după ce a trecut de belarusa Arina Sabalenka, locul 2 mondial, scor 6-4, 6-4. Semifinalele sunt programate vineri.

Dacă Sorana nu a avut probleme cu ploaia, exact după meciul româncei s-a declanşat prăpădul în SUA. Totuşi, românca este favorizată de vremea urâtă de peste Ocean. Va avea cu 24 de ore în plus de odihnă faţă de viitoarea ei adversară.

Sorana a reuşit cea mai bună performanţă din cariera ei la Miami. Victoria în faţa Arynei Sabalenka  şi accederea în semifinale reprezintă Everestul carierei pentru româncă. Victoria cu 6-4, 6-4 şi accesul în semifinale îi permite lui Cîrstea să vizeze o intrare în top 20 WTA.