Anunțul momentului despre Irina Bara. Ce a făcut românca în turul al doilea de la US Open

Anunțul momentului despre Irina Bara. S-a aflat ce a făcut românca în turul al doilea de la US Open.

Irina Bara, locul 215 WTA, a fost eliminată în turul doi al calificărilor de la turneul de Grand Slam US Open.

Anunțul momentului despre Irina Bara

Românca a fost învinsă de japoneza Moyuka Uchijima, locul 173 WTA, scor 6-2, 6-0. Meciul a durat 66 de minute.

Miercuri, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal la simplu de la US Open, Irina a învins-o pe germanca Noma Noha Akugue cu 6-2, 6-4.

Bara (28 ani, 215 WTA), care a avut procentaje remarcabile la serviciu, a obţinut victoria după o oră şi 16 minute în faţa jucătoarei de 19 ani, aflată pe locul 144 în lume.

Gabriela Ruse, în turul al treilea al calificărilor de la US Open

Gabriela Ruse a învins-o joi pe jucătoarea maghiară Dalma Galfi şi va evolua în turul al treilea al calificărilor pentru tabloul principal de la US Open.

Ruse (25 de ani, locul 166 WTA) a avut nevoie de două ore şi 12 minute pentru a o învinge pe Dalma Galfi (25 de ani, locul 117 WTA) în turul al doilea al calificărilor de la US Open.

Ruse s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 7-5, şi o va înfrunta în turul al treilea pe jucătoarea ucraineană Dayana Yastremska. Românca a fost condusă cu 5-4 în setul decisiv, dar a egalat şi a preluat conducerea, câştigând setul şi meciul.

Dacă trece de Yastremska, Gabriela Ruse va intra pe tabloul principal la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.