Anunţul momentului despre Ianis Hagi! Ce au spus spaniolii imediat după meci. Edi Iordănescu, direct vizat

Anunţul momentului despre Ianis Hagi! Mesajul spaniolilor transmis imediat după meci.

Ianis Hagi, care a fost împrumut la Alaves de la Rangers, a fost titular în meciul cu Betis, scor 1-1, din etapa a 9-a din La Liga. Fiul Lui Gică Hagi a primit doar cuvinte de laudă după prestația sa.

Anunţul momentului despre Ianis Hagi!

Perez a fost cel care a marcat primul gol al meciului, pentru Betis, în minutul 32. După 3 minute, Ianis Hagi a contribuit la autogolul adversarului Bellerin, care a adus egalitate de goluri.

Românul a executat o lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri de poarta adversă, Garcia a reluat cu capul, goalkeeperul Bravo a respins in extrema de pe linia porții, însă balonul l-a lovit pe Bellerin, fundașul celor de la Betis, și a intrat în poartă.

După meciul dintre Alaves și Betis, presa din Spania a transmis că Ianis este persoana de încredere a antrenorului Luis Garcia Plaza.

”Cel care continuă să aibă încrederea lui Luis Garcia Plaza este Ianis Hagi, pentru că antrenorul este obsedat de a marca din lovituri libere sau din corner”, au notat spaniolii de la AS.

Nota primită de Ianis pentru performanță

Ianis Hagi a avut o prestație bună împotriva celor de la Betis. Acesta a fost notat cu nota 7,4 din partea specialiștilor de la Sofascore.

În cele 73 de minute petrecute pe teren, Ianis a avut o acuratețe a paselor de 83%, după ce a reușit 25 din cele 30 de pase încercate. Ianis a creat o ocazie mare pentru echipa sa. Acesta a șutat spre poartă o singură dată, dar mingia a trecut pe lângă poartă.

Fiul lui Gică Hagi este cotat la 4 milioane de euro, potrivit sitelui de specialitate Transfermarkt. Ianis are 6 meciuri jucate la Alaves, adunând un total de 292 de minute jucate.