Anunţul momentului despre Dan Petrescu! Ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Debut cu dreptul pe banca echipei coreene

Anunţul momentului despre Dan Petrescu! S-a aflat ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Debut cu dreptul pe banca echipei coreene. Cei de la Jeonbuk Motors i-au făcut un debut fericit fostului tehnician al lui CFR Cluj.

Noua echipă a lui Dan Petrescu a disputat sâmbătă un meci amical pe care l-a câştigat cu 2-1. Partida s-a disputat contra celor de la Persis Solo din Indonesia.

Anunţul momentului despre Dan Petrescu!

Partida cu Persis Solo a fost prima partidă a lui Dan Petrescu la noua sa echipă. Primul meci oficial al fostului antrenor de la CFR Cluj la noua sa echipă va avea loc pe 24 iunie, contra celor de la Gwangju.

Jeonbuk a revenit de la 0-1, după ce Persis Solo a deschis scorul în minutul 10 prin Sananta. Echipa lui Dan Petrescu a restabilit egalitatea în minutul 35 prin Noh Yun-Sang. Apoi golul victoriei a venit în minutul 65. A fost marcat de către Kyudong.

Primul meci oficial al lui Dan Petrescu la noua sa echipă va avea loc pe 24 iunie, atunci când Jeonbuk va juca împotriva locului 8 din Coreea de Sud, Gwangju. După 18 etape, Jeonbuk se află pe locul 5 în campionatul sud-coreean.

„Este o onoare pentru mine să fiu la cel mai mare club din Coreea și Asia. Sunt foarte încântat, sunt foarte fericit să fiu aici. Am o mare experiență ca antrenor, dar cred că acesta este cel mai mare club pe care l-am antrenat în cariera mea și asta este o mare responsabilitate.

Când am venit în oraș am văzut facilități bune, am văzut fanii, totul. Am fost impresionat din ce am văzut și am visat într-o bună zi să fiu aici, să antrenez la un astfel de club. Am multă experiență ca antrenor însă cred că este cel mai mare club pe care l-am antrenat vreodată și că este o mare responsabilitate pentru mine, știu asta.

Când antrenam în China (n.r. – pe JS Suning), jucam în Liga Campionilor împotriva lui Jeonbuk, iar pe vremea aceea echipa era foarte bună. Și când am venit în oraș, am văzut condițiile foarte bune de aici, suporterii, totul. Am fost impresionat de ceea ce am văzut și chiar visam într-o zi să antrenez un club ca acesta”, a spus Dan Petrescu la prima conferinţă de presă susţinută în Coreea.