Anunţul momentului despre Dan Petrescu! Ce a făcut echipa românului. Rezultat important în campionat

Anunţul momentului despre Dan Petrescu! S-a aflat ce a făcut echipa românului. Rezultat important în campionat. Cei de la Jeonbuk Motors au obținut prima victorie în campionat de la instalarea pe banca tehnică a românului.

Trupa pregătită de Dan Petrescu s-a impus cu scorul de 2-0 în fața lui Jeju, într-o partidă din runda cu numărul 20 din K League 1.

Anunţul momentului despre Dan Petrescu!

Este al doilea succes consecutiv al lui Dan Petrescu de când a venit antrenor la Jeonbuk Motors. În urmă cu 3 zile, Jeonbuk Motors a câștigat categoric în fața lui Gwangju, 4-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei Coreei de Sud.

Gwangju este echipa care îi stricase debutul lui Dan Petrescu pe banca lui Jeonbuk. Bătuse cu 2-0, pe data de 24 iunie, în campionat.

Jeonbuk Motors a deschis scorul în minutul 10, când Lim Chai Min, unul dintre stoperii lui Jeju, și-a trimis mingea în proprie poartă. S-a făcut 2-0 pe finalul partidei, mai exact în minutul 84. A marcat Moon Seon Min, jucător „aruncat” în luptă de Dan Petrescu în minutul 64, în locul lui Lee Dong Jun.

În urma acestei victorii, Jeonbuk a urcat pe poziția a patra în clasamentul primei ligi sud-coreene, cu 30 de puncte câștigate în 20 de meciuri disputate. Lider detașat este Ulsan Hyundai, cu 47 de puncte câștigate în 19 partide jucate.

Pentru Jeonbuk urmează partida cu FC Seul, ocupanta locului 3, de pe teren propriu. Meciul de campionat se va juca pe data de 8 iulie.