Andrei Prepeliță, în pericol după ce a pierdut pe teren propriu. FC Argeș – CFR Cluj 0-1

FC Argeș a pierdut pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-1, în etapa a 11-a a Ligii 1.

După această înfrângere, FC Argeș se află pe locul 10 în campionat, cu 13 puncte, în timp ce elevii lui Dan Petrescu au urcat pe locul patru, cu 18 puncte.

Atmosferă tensionată la ultimul meci din etapa a 11-a din Liga 1. Dan Petrescu este pe picior de plecare de la campioana României și nici pentru Andrei Prepeliță lucrurile nu arată prea bine. În plus, pe tot parcursul meciului, fanii piteșteni i-au cerut demisia.

FC Argeș  și CFR Cluj și-au împărțit ocaziile în prima repriză. Spiritele s-au încins însă în prelungirile primei reprize când clujenii au avut cea mai mare ocazie. Deac a centrat din lovitură liberă, Malele nu a reușit să înscrie, însă Yeboah a reușit să dea cu călcâiul. Nu l-a păcălit însă pe Cestor care a scos de pe linia porții.

Garita ar fi putut deschide scorul în minutul 58, dar a ratat singur cu portarul. Oaspeții au fost cei care au marcat după doar câteva minute prin Camora.

Echipe de start

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike, Raynov – Jakolis, Ișfan, Calcan – Garita
Rezerve: Greab – Celestine, Donisa, G. Crețu, Alceus, I. Șerban, Meza Colli, M. Constantin, Covaci
Antrenor: Andrei Prepeliță

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, C. Deac, – Yeboah, Malele, Birligea
Rezerve: R. Sava – R. Bălan, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Ad. Păun, Gîdea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Marcel Bîrsan / A1: Radu Ghinguleac / A2: Vladimir Urzică / Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Marius Cristian Marchidanu / Observator: Adrian Vidan