Ana Maria Bărbosu, doar locul 9 la individual compus, la Europenele de gimnastică din Antalya. Urmează concursurile pe aparte, România are șanse la medalii.

Două gimnaste din România au intrat în concursul feminin de la individual compus. Cu un punctaj de 51, 499 de puncte, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe poziția a 9-a, mai jos decât anul trecut, când a terminat pe locul 7.

A doua reprezentantă a României a fost Amalia Ghigoarță. Din 24 de gimnaste, a încheiat concursul pe poziția a 19-a, cu un punctaj de 47, 899.

Campioană europeană absolută a devenit britanica Jessica Gadirova (55,032), podiumul fiind completat de unguroaica Zsofia Kovacs (54,899) și de italianca Alice D’ Amato (54,500).

Astăzi și mâine, finalele pe aparate la CE de gimnastică

Ultimele două zile ale Campionatelor Europene sunt rezervate finalelor pe aparate. Sabrina Voinea intră astăzi la prânz în concurs, la sărituri, iar duminică la sol. Tot duminică, Ana Maria Bărbosu va evolua la sol, iar Amalia Ghigoarță la bârnă.

La masculin, duminică, Gabriel Burtănete va fi în finala de la sărituri, iar Andrei Muntean, la paralele.

Astăzi, de la ora 13:30: sărituri, paralele (feminin) și sol, cal cu mînere, inele (masculin)

Duminică de la ora 13:00: bârnă, sol (feminin) și sărituri, paralele, bară fixă (masculin)