Ana Bogdan, meci infernal la Wimbledon! S-a terminat disputa cu Alycia Parks. Cine s-a calificat în turul 3 al competiţiei

Ana Bogdan, meci infernal la Wimbledon! S-a terminat disputa cu Alycia Parks. S-a aflat cine s-a calificat în turul 3 al competiţiei. Al treilea turneu de mare Şlem al anului a fost dat peste cap de ploaie.

Ana Bogdan a fost prima noastră jucătoare care a intrat pe teren în a patra zi de competiţie. Locul 57 WTA a înfruntat-o pe americanca Alycia Parks, numărul 51 WTA.

Ana Bogdan, meci infernal la Wimbledon!

Ana Bogdan a învins-o pe primul tur pe rusoaica Liudmila Samsonova (24 de ani, numărul 15 WTA), în două seturi, scor 7-6, 7-6. A fost un meci care a durat aproape două ore și jumătate.

Meciul din turul secund de la Wimbledon nu a început deloc bine pentru jucătoarea noastră. Primul set a fost la discreţia americancei. Parks nu i-a dat nicio şansă lui Bogdan. După doar 28 de minute de la primul serviciu, americanca s-a impus cu scorul de 6-1.

Partea secundă a fost mai echilibrată. După 4 gameuri era 2-2. Apoi, Bogdan a intrat în control. A câştigat trei game-uri la rând şi s-a îndepărtat la 5-2. A reuşit să câştige setul secund cu 6-3 şi s-a intrat în decisiv.

În setul decisiv, românca a făcut legea. S-a îndepărtat chiar de la început de adversara ei. S-a făcut repede 5-1, cu două break-uri câştigate de către Bogdan. La 5-1 pentru româncă, Parks a servit ca să rămână în meci. S-a făcut 5-2 pentru româncă, dar jucătoarea noastră urma la serviciu. Nu i-a mai dat nicio şansă adversarei şi a închis setul şi meciul cu 6-2. Astfel, a reuşit calificarea în turul 3 la Wimbledon.

De cealaltă parte, Alycia Parks s-a calificat în turul secund al turneului de la Londra după ce în primul tur a trecut de germanca Anna Lena Friedsam (29 de ani, numărul 87 WTA), tot în două seturi, scor 6-4, 6-3. Ana Bogdan și Alycia Parks nu se mai întâlniseră niciodată până acum în carieră.

În turul 3, românca se va duela cu ucraineanca Lesia Tsurenko. Locul  60 WTA a învins-o pe Katerina Siniakova în două seturi, 6-4, 6-1.