Alarmă înainte de Euro. Eșec rușinos pentru naționala feminină de handbal a României

Echipa națională de handbal feminin a României a jucat un ”meci test” împotriva naționalei similare a Ungariei.

Cu gândul la Campionatului European de handbal feminin, România a pierdut, scor 33-28, înfruntarea de la Tatabanya.

Echipa națională suferă

Linia de 9 metri a funcționat excelent,în prima repriză, iar „tricolorele” au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, scor 17-15.

Repriza a 2-a a avut însă alt orizont. Ungaria a marcat din toate pozițiile, iar România a scos capul doar prin paradele răzlețe a Dianei Ciucă.

Sorina Grozav, jucătoarea Rapidului, a fost cel mai bun om al României.

A marcat 11 goluri și a avut o evoluție solidă pe tot parcursul jocului.

În ultimul test dinaintea turneului final, pe 2 noiembrie, tot pe tărâm maghiar, „tricolorele” vor înfrunta Germania.

Lotul României pentru Euro 2022
Portari: Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea)
Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Corina Lupei (SCM Rm Vâlcea)
Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Alexandra Badea (Rapid), Mihaela Mihai (CSM București)
Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid), Andreea Țârle (Minaur Baia Mare)
Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Eliza Buceschi (Rapid), Laura Pristăvița (Gloria Bistrița), Sorina Grozav (Rapid), Diana Lixăndroiu (CSM Slatina).