Adevăratul motiv pentru care Simona Halep a fost acceptată la Madrid! Turneul i-a aparţinut, în trecut, lui Ion Ţiriac. Totul a ieşit la iveală

Adevăratul motiv pentru care Simona Halep a fost acceptată la Madrid, acolo unde a fost campioană de două ori în trecut. Turneul i-a aparţinut, în trecut, lui Ion Ţiriac. Totul a ieşit la iveală.

Simona Halep va participa la turneul de la Madrid! Ibericii i-au acordat wild card româncei. Din cauza poziției din clasament, Simona are încă nevoie de aceste invitații pentru a putea intra direct pe tabloul principal.

Adevăratul motiv pentru care Simona Halep a fost acceptată la Madrid!

Performanțele din trecut sunt motivul pentru care Simona Halep a primit wild-card la turneul de la Madrid. Titlurile din 2016 și 2017 plus alte două finale pierdute, nu au fost uitate de spanioli. Aceștia nu au stat pe gânduri și i-au acordat sportivei de 32 de ani invitația.

Prezența la competiția de 1000 WTA îi dă șansa campioanei noastre să urce considerabil în clasamentul mondial, ținând cont de punctele oferite la Caja Magica. Pe site-ul oficial al competiției se vorbește pe larg despre rezultatele lui Halep din trecut. Acest turneu a fost al lui Ion Țiriac, fostul mare jucător de tenis român.

Celelalte wild card-uri au fost date sportivilor Caroline Wozniacki, Kei Nishikori și Martin Landaluce.

„Nicio altă femeie nu a ajuns de mai multe ori în finală decât Simona Halep. Ea a atins ultimul act pentru prima oară în 2014, fiind învinsă de Maria Sharapova. În 2016 şi 2017, ea s-a impus pe Arena Manolo Santana.

În 2019, a fost aproape de un nou titlu, dar a fost învinsă de Kiki Bertens. Simona Halep şi Serena Williams sunt singurele sportive care au reuşit să-şi apere titlul la Madrid”, se arată pe site-ul oficial al competiţiei.

Halep recunoscătoare!

Imediat după primirea acestui wildcard, Simona Halep a postat un mesaj pe rețelele de socializare, în care le-a mulțumit organizatorilor. Turneul de la Madrid se va desfășura în perioada 23 aprilie – 5 mai.

„Mulțumesc foarte mult, Madrid Open, pentru acest wild card. Madridul a fost mereu un turneu special pentru mine, cu amintiri plăcute. Sunt recunoscătoare că îmi pot face mai multe amintiri!”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

Fostul lider mondial s-a întors pe terenul de tenis după ce suspendarea de patru ani a fost redusă la 9 luni. A lipsit 1 an jumate din circuit. Ea a reintrat în competiții la Miami, acolo unde a pierdut în primul tur în faţa Paulei Badosa.

Simona Halep a primit 10 puncte WTA pentru prezenţa pe tabloul principal. românca a revenit în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA) publicat luni şi ocupă locul 1.143, cu cele 10 puncte primite pentru participarea la Miami Open.