A scris istorie la Campionatul Național de Raliuri. Cifre incredibile la finalul sezonului

Echipajul format din Simone Tempestini și Sergiu Itu a câștigat clar ultima etapă din Campionatul Național de Raliuri.

Cei doi membrii ai echipajului termină pentru al cincilea an consecutiv pe prima poziție în clasamentul general.

Simone Tempestini aproape de recordul lui Titi Aur

Tempestini a ajuns la titlul cu numărul 7, egalându-l pe legendarul Ludovic Balint.

Este la doar unul singur de recordul lui Titi Aur.

După primă zi a avut un avantaj confortabil, fiind la 1 minut și 11 secunde în fața principalilor contracandidați Sebastian Barbu și Bogdan Iancu.

Echipajul de la Napoca Rally Academy și-a conservat sâmbătă rezultatul.

Mai mult, chiar a mărit ecartul cu încă aproape 7 secunde înaintea power stage-ului de la Bran.
Pe ultima probă, acolo unde a fost susținut din plin de fanii săi, Tempestini a jubilat și chiar a reușit să se impună în mod entuziasmant, bucurându-se la final de a opta victorie din carieră la Brașov.

An istoric pentru Tempestini

Anul 2022 în Campionatul Național de Raliuri Betano a fost și anul în care a luat de cele mai multe ori startul în etapele naționale.

A fost o luptă până în ultima etapă contra lui Sebastian Barbu.
Pe o Skoda Fabia Rally 2 Evo (macadam) și un Porsche 997 GT3 (pe asfalt), avându-l în dreapta pe Sergiu Itu.

Tempestini a câștigat 6 raliuri, și a încheiat o dată pe 2.

Doar în două rânduri a abandonat din cauza problemelor tehnice.

S-a impus detașat în Harghita, Sibiu, Bacău, Iași Cluj și Brașov.
Dintr-un total de 88 de probe speciale în acest sezon de raliuri, Tempestini a câștigat 56, conform Eurosport.