Demonstrație de fotbal la EURO 2023! S-a terminat România U21-Spania U21. Tricolorii nu au avut nicio șansă

România U21 a pierdut primul meci disputat în grupa B la Campionatul European de tineret. Elevii lui Emil Săndoi au fost învinși, scor 0-3, de Spania U21.

Ibericii au început în forță. După primele două minute au avut prima ocazie. Abel Ruiz a  primit mingea la marginea careului, a driblat și a șutat puternic, dar mingea a trecut poartă. În minutul 5, Albu a șutat de la distanță, dar balonul a fost respins în corner. Următoarele ocazii le-au aparținut spaniolilor. Louis Munteanu și Tavi Popescu și-au încercat și ei norocul, dar la pauză scorul a fost 0-0.

Și în repriza a doua, spaniolii și-au continuat dominația. Sergio Gomez a deschis scorul în minutul 56, iar câteva minute mai târziu Miranda a dublat avantajul echipei sale. În ultimul minut suplimentar, tricolorii au mai încasat un gol. Autorul a fost același Sergio Gomez.

Sâmbătă, în etapa a doua a grupei, România va înfrunta Ucraina (Stadionul Steaua – Bucureşti, 19:00). Ucrainenii au învins Croația în primul meci, scor 2-0.

Înaintea meciurilor a avut loc și o scurtă ceremonie.

România U21 – Spania U21, echipe de start:

România U21: Popa – Pantea, Racovițan, Dican, Borza – Ișfan, Albu, Pitu – L. Munteanu, Bîrligea, Oct. Popescu
Rezerve: Târnovanu, Gorcea, Țicu, Lixandru, Petrila, Miculescu, Markovic, Cîmpanu, Mazilu, Dumitrescu, Pop
Selecționer: Emil Săndoi

Spania U21: Tenas – Martinez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco, Alex Baena – Rodri, Sancet, Sergio Gomez – Abel Ruiz
Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman, V.Gomez, Guillamon, Riquelme, Barrenetxea, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez. Camello, Bernabe
Selecționer: Santi Denia

ARBITRU: Erik Lambrechts, A1: Jo de Weirdt, A2: Kevin Monteny (toți din Belgia)
STADION: Steaua (București)