Elevii lui Dorinel Munteanu s-au împiedicat în drumul spre Superligă. S-a terminat Gloria Buzău-Oțelul Galați

Oțelul Galați a ratat șansa de a promova matematic în Liga 1, după ce a pierdut meciul cu Gloria Buzău, scor 0-1, în play-off-ul ligii secunde. Partida a avut o mulțime de faze extrem de controversate.

Oțelul a dominat începutul meciului, dar cei care au marcat au fost gazdele. În minutul 38. Ariel Lopez a reluat mingea în poartă la un corner. Arbitrul a validat golul, deși Oțelul a cerut un fault la portarul Dur-Bozoancă.

Înaintea golului, Dorinel Munteanu nu s-a abținut și a avut un schimb de replici cu „rezerva” Mihai Ene. Viorel Flueran a mers să-l liniștească, iar după huiduielile fanilor, antrenorul a mers să dea mâna cu arbitrul de rezervă. La pauză, Munteanu le-a cerut jucătorilor săi să nu vorbească cu centralul și l-a potolit pe Nedelea care avea ceva de împărțit cu Flueran.

În repriza a doua, elevii lui Dorinel Munteanu au pus presiune pe adversari, dar scorul a rămas neschimbat.

În ultimele minute, Adrian Mihalcea nu s-a mai abținut și a făcut scandal, iar arbitrul l-a trimis în tribune.

Gloria Buzău – Oțelul, echipele de start:

Gloria Buzău: Rusu – Oteliță, A. Lopez, Wiktorski, Sălceanu – Trebotic, Gaitan – Sampaio, Greu, Blejdea – Boiciuc
Rezerve: Horeboiu – Șuteu, Godwin, V. Alexandru, Marku, I. Fulop, Dr. Lazăr, M. Ivan, Brîncoveanu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Oțelul: Dur-Bozoancă – Rus, Yabre, Sîrghi, Nedelea – Zivulic, Cisotti, Gorovei – Oct. Ursu, Fatai, Scocîlcă
Rezerve: R. Pop – D. Panait, Jardan, I. Neagu, Adăscăliței, Cr. Ciobanu, L. Maxim, Cîrjan, Farcaș
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Municipal (Buzău / capacitate: 12.321 locuri)
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) / A1: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea) / A2: Marian Carson (Constanța) / R1: Laurențiu Mihai Ene (București) / Observator arbitri: Stan Prodan (Alexandria) / Delegat joc: Mircea Bucur (Târgu Mureș)