Australia a câștigat primele puncte la Cupa Mondială după ce a învins Tunisia. Acum visează la optimi

Australia a câștigat, scor 1-0, cu Tunisia, în etapa a doua a fazei grupelor Cupei Mondiale.

Australienii au marcat după 23 de minute prin Duke, acesta reușind să-l învingă pe Dahmen. Africanii au avut o ocazie uriașă în finalul primei reprize, dar Drager a fost blocat în ultimul moment.

Tunisienii au dominat minute bune în repriza a doua, dar nu au avut ocazii clare de a marca.

Miile de suporterii Tunisieni au făcut spectacol în tribune.

Australienii au dansat și au cântat pe străzi înaintea partidei.

Australia a debutat cu o înfrângere la Cupa Mondială, scor 4-1, cu Franța. De partea cealaltă, Tunisia a reușit o remiză, 0-0 cu Danemarca.

Celălalt meci al grupei, Franța – Danemarca, se joacă de la ora 18.00.

Tunisia – Australia, echipe de start

TUNISIA: Dahmen – Drager, Talbi, Meriah, Bronn, Abdi – Skhiri, Laidouni, Sliti – Msakni, Jebali
Rezerve: Balbouli, Ben Romdhane, Ben Said, Chaaleli, Ghandri, Hassen, Ifa, Jaziri, Kechrida, Khazri, Khenissi, Maaloul, Mejbri, Sassi, Slimane
Selecționer: Jalel Kadri

AUSTRALIA: Ryan – Behich, Karacic, Rowles, McGree – Mooy, Souttar, Irvine – Goodwin, Duke, Leckie
Rezerve: Baccus, Cummings, Degenek, Teng, Devlin, Hrustic, King, Kuol, Mabil, Maclaren, Redmayne, Tilio, Vukovic, Wright
Selecționer: Graham Arnold

Stadion: Al Janoub (Al Wakrah), capacitate 44.325 locuri
Arbitru: Daniel Siebert; A1: Rafael Foltyn; A2: Jan Seidel