Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului. Recordul stabilit de campionul mondial

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului. Cu această victorie pilotul a stabilit un nou record în Formula 1.

Olandezul lui Red Bull este primul care reușește să se impună în 14 curse în același sezon. Michael Schumacher și Sebastian Vettel, reușiseră 13 victorii într-un singur sezon.

Max Verstappen, care este deja campion mondial, a plecat din pole position și a reușit să își valorifice acest avantaj, terminând cu peste 15 secunde avans față de Lewis Hamilton.

Britanicul și George Russel au condus pe rând, dar Verstappen și-a recăpătat poziția de lider în turul 36. Lewis Hamilton a încheiat cursa pe locul doi, iar locul trei i-a revenit lui Sergio Perez.

“Este un rezultat incredibil. A fost un an incredibil până acum. Ne bucurăm de el şi vom încerca să mai ibţinem victorii”, a declarat Max Verstappen.

În clasamentul general Charles Leclerc ocupă locul secund, în timp ce Sergio Perez este pe trei.

Sezonul de Formula 1 mai programează Sao Paulo Grand Prix, 13 noiembrie, şi Abu Dhabi Grand Prix,  20 noiembrie.

Titlul mondial a fost câştigat deja de Max Verstappen la piloţi şi de Red Bull la constructori.