Meci istoric la Berlin! S-a terminat Spania-Croaţia. Partidă fabuloasă cu recorduri şi ratări incredibile / Foto

Meci istoric la Berlin! S-a terminat Spania-Croaţia. Partidă fabuloasă cu recorduri şi ratări incredibile. Prima repriză a fost absolut fabuloasă. Ibericii i-au făcut praf pe croaţi care au fost de nerecunoscut.

Spania are un început perfect de EURO 2024. Prima repriză cu Croaţia a fost pur şi simplu ucigătoare.

S-a terminat Spania-Croaţia

Starul Barcelonei, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător la un Campionat European. El a fost titular cu Croația, la doar 16 ani și 338 de zile. a şi dat o pasă de gol într-un meci perfect pentru echipa lui Luis de la Fuente.

Spania a dat două goluri în patru minute. Morata a deschis scorul în minutul 28. Apoi, peste doar 4 minute a înscris şi Ruiz. În finalul primei reprize s-a făcut 3-0 după reuşita lui Carvajal.

Croaţii au încercat să revină şi chiar o puteau face în finalul meciului. Arbitrul englez a dictat penalty, deşi Rodri nu-şi atinsese adversarul. Bruno Petkovic a ratat penalty-ul, dar a marcat după ce a ajuns mingea la el din nou. Golul a fost însă anulat pe motiv de ofsaid. Scor final Spania-Croaţia 3-0 şi ibericii încep perfect turneul din Germania şi devin mari favoriţi la titlul suprem.

Echipele de start la Spania – Croația:

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri, Rodri, F. Ruiz – Yamal, Morata, N. Williams
Selecționer: Luis de la Fuente

Croația: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Budimir, Kramaric
Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitru: Michael Oliver (Anglia), Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook, VAR: Stuart Attwell, David Coote, Pol van Boekel, Arbitru de rezervă: Anthony Taylor
Stadion: Olympiastadion (Berlin)