Vlad Stancu a ratat finala în proba de 800 de metri liber de la Jocurile Olimpice. Ce loc a ocupat. Urmează să evolueze și în cursa de 1.500 de metri liber

Vlad Stancu, 18 ani, a încheiat pe locul 6 din 7 prima serie a probei de 800 de metri liber de la Jocurile Olimpice. La general, este pe poziția 30, după ce a terminat cursa în opt minute, 20 de secunde şi 78 de sutimi.

Sportivii cu cei mai buni 8 timpi din serii se califică în finală.

Vlad Stancu a ratat finala în proba de 800 de metri liber

Înotătorul român Vlad Stancu, 18 ani, a încheiat pe locul 6 din 7 prima serie a probei de 800 de metri liber de la Jocurile Olimpice. Astfel, nu a prins finala.

Stancu a evoluat în prima serie, dar nu a putut să țină ritmul. La general s-a clasat pee locul 30. Românul, în vârstă de 18 ani, a încheiat cursa în opt minute, 20 de secunde şi 78 de sutimi.

Vlad Stancu va concura în seria 2 a probei de 1.500 de metri liber pe 3 august, de la ora 12:42. Românul este pentru prima dată la Jocurile Olimpice.

Stancu, fără antrenor la JO2024

Sportivul român nu este însoțit la Paris de Eduard Câșlaru, cu care se pregătește de trei luni. Antrenorul federal Silviu Anastase este cel care îl asistă. Camelia Potec a explicat că antrenorul nu a mai putut să fie acreditat.

„Lista de antrenori se face cu un an și jumătate înainte de Jocurile Olimpice. Edi Câșlaru a intrat în acest peisaj acum două luni și jumătate și, automat, nu a mai putut fi acreditat.

În plus, în cazul lui Vlad nu putem vorbi despre o medalie sau o finală olimpică. Este aici pentru a câștiga experiență, iar lucrurile acestea i-au fost explicate lui Edi încă de la începutul colaborării cu Vlad”, a spus Potec.