Vlad Stancu a luat medalia de argint la 400 m liber la CE de juniori de la Otopeni

Vlad Stancu a obţinut medalia de argint în finala probei de 400 m liber, duminică, la Campionatele Europene de înot pentru juniori din Otopeni, cu timpul de 3min50sec61/100, al treilea său podium individual, după aurul de la 1.500 m liber şi argintul de la 800 m liber.

Stancu, 16 ani, de la CSA Steaua, a avut un start lent în finala de la 400 m liber, a întors al cincilea la 50 şi 100 m, a fost chiar al şaptelea la 200 m, dar apoi a revenit fantastic. A întors al patrulea la 350 m şi pe ultima lungime de bazin a accelerat şi a reuşit al doilea timp, 3min50sec61/100, la egalitate cu polonezul Krzysztof Chmielewski.

Medalia de aur a fost cucerită de italianul Lorenzo Galossi cu 3min48sec14/100. A fost ultima finală de duminică cu prezenţă românească.

La aceste Europene de la Otopeni, Stancu a cucerit patru medalii, două de aur la 1.500 m liber şi ştafetă 4×100 m liber, două de argint la 800 m liber şi 400 m liber.

Câte medalii a luat România

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber, potrivit Agerpres.