Vipers a dat lovitura! A reuşit să câştige Champions League la handbal feminin. Nu le-a dat nicio şansă celor de la Ferencvaros

Vipers a dat lovitura! A reuşit să câştige Champions League la handbal feminin. Nu le-a dat nicio şansă celor de la Ferencvaros. Echipa norvegiană Vipers Kristiansand păstrează trofeul Ligii Campionilor.

Vipers a învins duminică, în finala Turneului Final Four de la Budapesta, formaţia ungară FTC Budapesta, scor 28-24 (14-13). În finala mică, tot duminică, Gyor ETO – Team Esbjerg, scor 28-27 (16-9).

Vipers a dat lovitura!

Sâmbătă s-au disputat semifinalele, în cadrul cărora Vipers a trecut de Gyor, cu 37-35, iar FTC Budapesta a produs surpriza, eliminând danezele de la Team Esbjerg, cu 30-29.

Ambele reprezentante ale României în Liga Campionilor, CSM Bucureşti şi Rapid Bucureşti, au ratat calificarea la Turneul Final Four de la Budapesta.

Rapid Bucureşti a avut o misiune aproape imposibilă în sferturi, cu deţinătoarea trofeului, Vipers (Norvegia), cu care a pierdut ambele manşe (25-31, 31-40). Tot două eşecuri a suferit şi CSM Bucureşti, cu danezele de la Team Esbjerg (28-32, 31-33).

Ultima dată, România a fost reprezentată la Turneul Final Four în 2018, când CSM Bucureşti obţinea medalia de bronz, la fel ca în 2017 şi după trofeul câştigat în 2016.