Viitorul gimnasticii românești este de aur! Amalia Puflea, Amalia Ghigoarță și Sabrina Maneca Voinea, campioane în concursul pe echipe, la FOTE

Gimnastica românească dă semne de viață. România a câştigat medalia de aur în concursul feminin pe echipe din cadrul celei de-a XVI-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, de la Banska Bystrica, din Slovacia.

Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea au ocupat primul loc, cu un total de 102,950 puncte, înaintea Germaniei, 102,500 puncte, şi a Italiei, 102,150 puncte.

Amalia Puflea a câştigat și argintul la individual compus, cu un total de 51,650 puncte, fiind devansată de germanca Helen Kevric, 51,750 puncte. Pe locul al treilea s-a clasat franţuzoaica Lilou Viallat, cu 51,650 puncte.

Puflea are șanse să ia medalie și la bârnă, după ce a prins finala cu a doua notă (12,900), dar și la sol, acolo unde a reușit tot a doua notă – 13,000, în timp ce Sabrina Voinea a intrat cu a patra – 12,65o.

Amalia Ghigoarţă va evolua în finala de la paralele, cu a şasea notă în calificări – 13,000, iar Sabrina Voinea, fiica fostei campioane olimpice Camelia Voinea, a prins şi finala de la sărituri, cu a patra medie, 13,275, informează Agerpres.