VIDEO Florin Tănase a spart gheața în Emirate: fostul golgheter al FCSB-ului a reușit primul său gol pentru Al Jazira!

Florin Tănase debutase etapa trecută cu un assist în victoria obținută de Al Jazira cu 2-0 împotriva lui Al Fujairah.

Peste doar un meci, Tănase a găsit și drumul spre gol. Nu degeaba a fost golgeterul României din ultimele două sezoane. Fostul căpitan al FCSB-ului a reușit să marcheze primul său gol în Emiratele Arabe Unite, în victoria cu Khorfakkan, scor 4-2.

Tănase a jucat 80 de minute și-a trecut numele pe tabelă în minutul 47 al meciului din deplasare, în urma unui atac prelungit al celor de la Al Jazira. Românul a adus astfel egalarea.

Meciul s-a terminat cu victoria lui Tănase și a colegilor săi, scor 4-2, după un hattrick reușit de Mabkhout. Pentru Florin Tănase, FCSB a încasat de la Al Jazira 3 milioane de euro, iar Becali s-a bucurat. A scăpat și de cel mai mare salariu pe care trebuia să îl achite lună de lună.

”Sunt foarte fericit pentru că am ajuns la un club atât de bine organizat, un club mare din Emiratele Arabe Unite. Suporterii se așteaptă să marchez goluri, iar eu sper că voi reuși să fac acest lucru. Sper să marchez cât mai multe goluri și să îmi ajut echipa să câștige cât mai multe meciuri și trofee.

Înainte să vin aici am vorbit cu Mirel Rădoi și Cosmin Olăroiu. Amândoi mi-au spus că este un club mare, cu organizare foarte bună și că ar fi o onoare pentru mine dacă ajung aici”, spunea Tănase când a fost prezentat în Emirate.