VIDEO Ca la 2o de ani! Gabi Tamaș, primul meci și primul gol pentru Petrolul

Petrolul Ploiești se pregătește în Turcia pentru revenirea în Liga I. Și a început cantonamentul cu un amical pe care l-a câștigat. Echipa lui Nicolae Constantin i-a învins cu 2-1 pe moldovenii de la Dinamo-Auto Tiraspol, ocupanta locului șase în ediția 2021-2022 a campionatului.

Formația din Tiraspol a deschis scorul în minutul 22. Dar veteranul Gabi Tamaș a arătat de ce e în stare un fotbalist la 38 de ani. Tamaș a egalat în minutul 28, grație unui corner. A perforat colțul scurt de lângă bară. Petrolul a reușit golul victoriei în minutul 66, prin Simon Măzărache, care a trimis mingea în poartă după o centrare venită de pe stângă.

Până la finalul stagiului din Turcia, Petrolul va mai susține trei jocuri amicale: cu Beykoz 1908 S. K. D. (25 iunie, Turcia), Al Markhiya SC Doha (27 iunie, Qatar) și Al Shamal SC (30 iunie, Qatar).

Golgheterul petrolist în sezonul trecut, Sory Diarra, n-a plecat cu echipa în cantonament, dar motivele sunt de natură administrativă, spun șefii ”haitei”.

„Diarra nu a mers în cantonament cu echipa pentru că are probleme cu pașaportul și se află în Mali. El urmează să vină la Ploiești și să urmeze o pregătiră individuală până când restul lotului revine din cantonamentul din Turcia.

Au existat ceva discuții despre un transfer, dar la momentul actual nu mai există nimic în acest sens. Jucătorul mai are contract cu Petrolul până în vara anului 2023, după ce clubul s-a folosit în iarnă de opțiunea de prelungire automată a contractului pentru un sezon”, a spus Costel Lazăr pentru digisport.ro.