Victorie pe linie în amicale! FCSB a învins-o la limită pe CS Mioveni, cu 1-0

FCSB e campioană în amicale. A făcut spectacol cu moldovenii de la Sfântu Gheorghe (6-0) și Zimbru Chișinău (6-1), și au învins și prima echipă din Liga I pe care o întâlnește în meciurile de pregătire.

A fost 1-0 cu CS Mioveni, dar elevii lui Toni Petrea ar fi putut să înscrie mai mult dacă ar fi avut lipici la gol.

Chiar dacă prima ocazie mare le-a aparținut argeșenilor, care au țintit bara lui Târnovanu, FCSB a condus meciul de la început până la final.

Și a ratat pe bandă. Înainte să marcheze în minutul 18 dintr-un plonjon spectaculos, Ianis Stoica ratase din careul mic. Și a mai făcut-o și în minutul 37, când a trimis pe lângă poartă.

Nou-venitul Dawa era să bifeze și el un gol, dar a fost blocat în ultimul moment de un adversar. Toni Petrea a schimbat foaia în repriza secundă. Foaia și jucătorii de la FCSB, așa că meciul ”a murit” practic, nemaibifându-se mari oportunități de a se marca.

Pentru FCSB va urma ultimul amical al verii, sâmbătă, 9 iulie, la Galați, împotriva Oțelului, în timp ce pentru Mioveni acesta a fost ultimul test înainte de startul Ligii 1.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Haruț, Dawa, Șerban – Olaru, Șut, Fl. Tănase, Cordea, I. Stoica, Oct. Popescu

Rezerve: Vlad, Crețu, Dumiter, Tănasă, Lixandru, Edjouma, Achim, Perianu, Oaidă, Mamut, Radunovic

CS Mioveni: Croitoru – Oancea, Garutti, Scarlatache, Balaur, Trif – Panait, Vereș – Buziuc, Rusu, Cristi Dumitru.