VICTORIE DRAMATICĂ! Iranul a dat lovitura în ultimele minute contra Țării Galilor! S-a dat și primul cartonaș roșu de la Cupa Mondială, încasat de portarul galez Hennessey, după intervenția din camera VAR

35 de mii de ”curajoși” au luat loc pe ”Al Rayyan”, pe o căldură infernală, la 32 de grade Celsius, în mijlocul zilei. Noroc cu aerul condiționat din stadion.

Țara Galilor venea după o remiză cu Statele Unite, iar Iranul, după șocul cu Anglia, 2-6. Și poate de aceea, elevii lui Quieroz au părut mai diperați să aibă inițiativa. Și în minutul 16, și-au dus fanii la extaz, dar VAR-ul i-a trimis la agonie.

Ali Gholizadeh a deschis scorul, dar după ce i s-a transmis din camera VAR, guatemalezul Escobar a anulat golul pentru ofsaid, făcându-i să plângă pe ultrașii iranieni din tribune.  Care n-au uitat și de Mahsa Amini. Au vărsat lacrimi și pentru tânara ucisă pentru că n-a purtat corect vălul și și-au vopsit fețele sugestiv.

A doua repriză a început cu o primă bară a lui Azmoun, în minutul 52, iar un minut mai târziu, l-a imitat și Gholizadeh. Hennessey a scos în ultimul moment, cu vârful mănușii, o minge expediată de Ezzatollahi pe care scria gol în minutul 72.

Iranul a avut ocaziile, Țara Galilor, doar posesia, iar vedetele de 24 de karate precum Ramsey sau Bale s-au pierdut în anonimat. Abia în minutul 84, Davies a dat ceva emoții.

Iar finalul a devenit incendiar. Galezii au rămas în zece oameni: Hennessey a primit cartonaș roșu după o intervenție de K1. Goalkeperul din Wales primise inițial cartonaș galben de la centralul Escobar, care a fost chemat de colegii din camera VAR să vadă faza și s-a răzgândit.

sursa: captură TV TVR

Iranienii au crezut însă până în ultimul moment în șansa lor. Și au dat lovitura prin Cheshmi. Și au încheiat en-fanfare, cu o execuție frumoasă a lui Rezaeian, care a înfipt adânc pumnalul, la a treia victorie din istorie, la Cupa Mondială.

Țara Galilor: Hennessey – Mepham, Rodon, Davies – Roberts, Ampadu, Ramsey, Williams – Bale, Moore, Wilson
Antrenor: Robert Paige

Iran: H. Hosseini – Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi – Gholizadeh, Noorollahi, Ezatolahi, Hajsafi – Azmoun, Taremi
Antrenor: Carlos Queiroz

Stadion: Al Rayyan
Arbitru: Mario Escobar (Guatemala)