Victor Piţurcă nu s-a mai abţinut! Anunţ clar după victoria celor de la FCSB cu CSU Craiova. Greşeala uriaşă a lui Ivaylo Petev

Fostul selecționer Victor Piţurcă nu s-a mai abţinut! A apărut un anunţ clar după victoria celor de la FCSB cu CSU Craiova. S-a aflat greşeala uriaşă a lui Ivaylo Petev, tehnicianul formației oltene.

Victor Pițurcă, în vârstă de 67 de ani, fost jucător și câștigător al Cupei Campionilor Europeni cu Steaua București, este unul dintre cei mai experimentați antrenori români. Acesta a pregătit echipe precum CSU Craiova și Steaua, și a avut succes și în străinătate, cu Al Ittihad (Arabia Saudită).

Victor Piţurcă nu s-a mai abţinut!

De asemenea, Pițurcă a avut rezultate notabile ca selecționer al României U21 și al primei reprezentative, între 2004-2009 și 2011-2014. În calitate de antrenor, el a adus titlul de campion al României la Steaua București, în 2001.

Victor Pițurcă a analizat partida CSU Craiova – FCSB, scor 0-3.

„Consider că, pentru campionatul nostru, per total a fost o partidă bună. Aș spune că mai ales prima repriză, una în care Craiova a făcut un presing foarte avansat, pe tot terenul. Cu toate acestea, s-a observat însă precipitare multă în jocul ambelor echipe.

Au fost multe greșeli, erori la pasare… Probabil rezultatul e dur pentru Craiova, destul de mare diferența, până la urmă, cred eu, față de ceea ce s-a întâmplat în teren. E clar că a câștigat echipa mai valoroasă și cea care a știut să gestioneze mult mai bine anumite momente decisive ale jocului.

Craiova cred că a pierdut jocul la ratarea ocaziei imense pe care a avut-o într-un moment în care lucrurile erau încă destul de echilibrate. Dacă Mitriță marca și era 1-0, altul era deznodământul partidei, foarte probabil. Firește, a ratat și Băluță, de partea cealaltă, o ocazie mare la câteva minute distanță. Dar acolo nu cred că e vinovat pentru că a ratat, cât pentru faptul că nu a pasat coechipierului…

Craiova a avut, putem spune, și ghinion, dar ghinion între ghilimele, să primească gol din penalty în prelungirile reprizei, într-un moment important al meciului. Apoi, în repriza secundă, s-a văzut efortul depus de jucătorii Craiovei. Și a venit alt ghinion între ghilimele, să primești golul doi atât de rapid după pauză”, a spus Pițurcă, conform Prosport.

Victor Pițurcă: „E clar că nici strategia din acest meci nu a fost adecvată”

Mai apoi, Victor Pițurcă a vorbit despre tehnicianul Ivaylo Petev, care s-ar afla într-o situație extrem de dificilă, după cum a mai spus fostul selecționer.

„E greu pentru Petev, pentru antrenorul Craiovei. Acesta e adevărul. Nici nu vorbește limba. E complicat să comunice, să se facă înțeles perfect de către jucători. În plus, cred că nici nu a evaluat bine fotbaliștii pe care îi are. Sunt și multe noutăți acum în lot… Iar dacă ai ajuns la 0-3, e clar că nici strategia din acest meci nu a fost adecvată”, a mai adăugat Victor Pițurcă.