Vicecampioana, prima reprezentație după eliminarea din Conference League! S-a terminat FCSB-Poli Iași. Ce au făcut băieții lui Elias Charalambous

FCSB a câștigat cu Poli Iași, scor 2-1, meciul din etapa a șasea a noului sezon de Superliga.

Vicecampioana, prima reprezentație după eliminarea din Conference League

Ocazie mare pentru FCSB în minutul 14. Coman a centrat excelent pentru Compagno. Totuși, italianul nu a reușit să înscrie, deși era singur cu portarul.

FCSB a deschis scorul în minutul 41, prin Ovidiu Popescu, care a șutat de la mare distanță, după o pasă a lui Coman.

Ieșenii au egalat, dar golul lui Marchioni a fost anulat. Gheorghiță făcuse henț înainte de a centra.

Băieții lui Leo Grozavu au dat emoții adversarilor în minutul 49, când Bordeianu a șutat din lovitură liberă, dar nu a putut trece de Târnovanu, care a respins excelent.

Compagno a avut șansa de a dubla avantajul celor de la FCSB. Florinel Coman a driblat trei adversari și i-a pasat italianului, care a ratat din apropiere.

S-a făcut 2-0 tot după o acțiune a lui Florinel Coman, finalizată de căpitanul Darius Olaru.

Ieșenii au redus din diferență după reușita fabuloasă a veteranului Vașvari.

S-a terminat FCSB-Poli Iași 2-1 şi roș-albaștrii fac 15 puncte. De partea cealaltă, Poli Iași rămâne cu 3 puncte şi se află, momentan, pe locul 16.

FCSB – Poli Iași, echipele de start

FCSB: 32. Târnovanu – 28. Pantea, 5. Dawa, 21. Chiricheș, 33. Radunovic – 23. Ov. Popescu 8. Șut, 27. Olaru – 10. Oct. Popescu, 9. Compagno, 7. Fl. Coman
Rezerve: 99. Vlad, 3. Panțîru, 6. Haruț, 11. Miculescu, 16. Lixandru, 22. V. Gheorghe, 30. Ngezana, 80. Radaslavescu, 88. Djokovic.

Antrenor: Elias Charalambous.

Poli Iași: 12. Ailenei – 2. Martac, 6. F. Ilie, 3. Samayoa, 27. R. Ispas – 37. Bordeianu, 24. Marchioni, 95. Jatoba – 21. Philipe, 77. Vojtus, 80. A. Gheorghiță.
Rezerve: 29. Jankov, 5. Belu-Iordache, 23. R. Ion, 19. Itu, 8. Vașvari, 4. Țincu, 18. Stefanovici, 88. Hrib, 9. S. Buș.

Antrenor: Leo Florian Grozavu.

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) / A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Cojocaru Adrian (Galaţi) / Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia) / R1: Flueran Viorel (Craiova) / Observator arbitri: Ciubotariu Liviu (Galaţi).