Vestea serii despre Sorana Cîrstea! Românca nu a avut nicio şansă. A fost demolată de liderul mondial, Iga Swiatek

Vestea serii despre Sorana Cîrstea! Românca nu a avut nicio şansă. A fost demolată de liderul mondial, Iga Swiatek. Jucătoarea noastră a pierdut, de o manieră categorică, întâlnirea din turul al doilea al turneului de la Doha.

Sorana Cîrstea a fost de nerecunoscut în meciul cu liderul mondial WTA, Iga Swiatek. A pierdut în minim de seturi şi a fost eliminată.

Vestea serii despre Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, a fost eliminată, luni, în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Doha. Asta după ce a fost învinsă de poloneza Iga Swiatek, liderul WTA. Swiatek s-a impus categoric, scor 6-1, 6-1.

Primul set a durat 33 de minute, iar al doilea 28 de minute. Prin prezenţa în turul doi, românca şi-a asigurat un premiu de 20.650 de dolari şi 65 de puncte.

În primul tur, Cîrstea a trecut de Sloane Stephens, 6-3, 6-2. Sportiva din România nu i-a putut face față însă liderului mondial, care s-a impus fără emoții, în două seturi. „Sori” a reușit să se impună în doar două game-uri.

Sportiva noastră se află, cu începere de astăzi, pe locul 22, la un singur loc distanță de cea mai bună clasare a sa. În august 2013, Sori ajunsese până pe locul 21. Acest loc 22 reprezintă o urcare de patru locuri pentru Sorana.

Săptămâna trecută, la Abu Dhabi, Sorana Cîrstea ajungea până în sferuri de finală, unde pierdea cu Daria Kasatkina, 2-6, 0-6, cea care avea să dispute finala turneului, pierdută cu kazaha Elena Rybakina.