Vestea serii despre Marius Şumudică! Ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Vestea serii despre Marius Şumudică! S-a aflat ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Cei de la Gaziantep au avut un meci crucial în Superlig.

Marius Şumudică a reuşit o victorie importantă în campionat. A învins cu scorul de 2-0 pe Rizespor. A fost o partidă din runda cu numărul 11 a primei ligi turce.

Vestea serii despre Marius Şumudică!

Presa din Turcia spunea că Marius Şumudică ar fi fost demis dacă nu ar fi câştigat acest meci. Ambele goluri ale meciului au fost marcate de doi români: Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

Amenințat cu demiterea, Marius Șumudică a obținut o victorie crucială pe banca lui Gaziantep. Șumudică a ales să trimită în teren un prim „11” în care se regăseau 3 jucători români: Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

Florin Niță a fost titular și integralist în poarta lui Gaziantep. Alexandru Maxim a bifat 81 de minute. A fost înlocuit de columbianul Brayan Riascos. Denis Drăguș a fost scos de pe teren în minutul 90+1, când i-a lăsatt locul Ilker Karakas. Junior Morais, fostul fundaș de la Rapid și FCSB, a bifat toate minutele la Gaziantep.

Gaziantep a deschis scorul în minutul 20, când Alexandru Maxim, fostul mijlocaș de la Stuttgart și Mainz, l-a învins pe Gokhan Akkan, portarul lui Rizespor, de la 11 metri.

Scorul final a fost stabilit de Denis Drăguș, în minutul 50. Atacantul împrumutat de Gaziantep de la formația belgiană Standard Liege a primit o pasă din banda dreaptă, de la Mustafa Eskihellac. L-a învins pe portarul advers cu un șut puternic, de la 9 metri.

Gaziantep a ajuns la 4 victorii în acest sezon de Superlig, toate cu Marius Șumudică pe bancă. S-a mai impus în fața lui Istanbulspor, 2-0, Samsunspor, 2-1, și Antalyaspor, 1-0.

Formația pregătită de Marius Șumudică ocupă locul 13 în clasamentul primei ligi turce, cu 12 puncte adunate în 11 etape. În următoarea etapă, Gaziantep se deplasează pe terenul lui Alanyapor. Meciul este programat pe 11 noiembrie.