Vestea momentului pentru Elias Charalambous! Omul lui Răzvan Burleanu a luat decizia. Cine va conduce disputa cu echipa lui Dan Petrescu

Comisia Centrală a Arbitrilor a decis cine va conduce disputa dintre roș-albaștrii lui Elias Charalambous și jucătorii lui Dan Petrescu. Arbitrul FIFA delegat a fost criticat în trecut pentru o decizie luată într-un meci al FCSB-ului.

CFR Cluj va primi vizita celor de la FCSB duminică, pentru a bifa meciul din etapa cu numărul 9 a Superligii. Partida se va disputa de la ora 21:00.

Vestea momentului pentru Elias Charalambous!

Pentru meciul de duminică, CCA a delegat un arbitru care a condus meciuri în UEFA Champions League și în UEFA Nations League, dar care a intrat în două dispute mai serioase în sezonul trecut.

Marian Barbu este arbitrul FIFA care va conduce disputa dintre CFR Cluj și FCSB, potrivit prosport.ro.

Barbu este cunoscut pentru reputația sa de arbitru corect, care nu se lasă înfluențat și nu ține partea cuiva. Însă, anul trecut a fost implicat în doua scandaluri căruia i-au adus multe comentarii negative.

Ei bine, la meciul dintre FC Voluntari – FCSB, din data de 12 februarie, scor 1-2, Barbu a fost criticat pentru că nu l-a eliminat pe Malcom Edjouma, după ce l-a lovit brutal cu gheata pe Armaș, în minutul 82.

Centralul de la acel meci i-a oferit doar galben lui Edjouma, iar Marian Barbu, care se afla în camera VAR, nu a intervenit pentru a schimba cartonașul primit cu unul roșu. Ceea ce a atras multe critici, iar ulterior a fost suspendat.

Marian Barbu, amenințat cu moartea

Al doilea scandal în care a fost implicat, tot anul trecut, a fost după meciul dintre FCU Craiova și UTA, din 29 octombrie, scor 2-3. Mai exact, în pauza dintre reprize, fiul patronului de la FCU, Adrian Mititelu Jr, a coborât din tribuna oficială pentru a-l ataca pe Barbu.

Potrivit raportului scris de de arbitrul FIFA, Mititelu Jr, l-a scuipat și l-a amenințat cu moartea.

Adrian Mititelu junior m-a scuipat în față de la o distanță foarte mică, m-a înjurat, mi-a jignit familia și m-a amenințat că mă va omorî oriunde mă va prinde. Și că din Craiova n-o să ies viu dacă o să calc vreodată pe acolo”, ar fi scris Barbu, la acea vreme.