Vestea momentului despre tricolorul lui Mircea Lucescu! A fost decisiv pentru echipa sa. E în mare formă înaintea meciului din Liga Naţiunilor

Vestea momentului despre tricolorul lui Mircea Lucescu! A fost decisiv pentru echipa sa. E în mare formă înaintea meciului din Liga Naţiunilor. Denis Drăguş s-a făcut remarcat în meciul din ultima etapă din Superlig.

Tricolorul lui Mircea Lucescu s-a făcut remarcat la meciul dintre Hatayspor și Trabzonspor, terminat la egalitate, scor 1-1. A fost o partidă din cadrul rundei a opta din SuperLiga Turciei.

Vestea momentului despre tricolorul lui Mircea Lucescu!

Denis Drăguș a fost titular la Trabzon și a reușit să se facă remarcat în partida jucată pe Mersin Arena. Hatayspor, echipă la care evoluează fostul rapidist Funsho Bamgboye, a intrat cu avantaj la cabine. Asta după ce Gorkem Saglam a marcat în minutul 14 din pasa lui Vincent Aboubakar.

Trabzon a ieșit mult mai montată de la cabine. În minutul 48 a reușit să egaleze. Denis Drăguș i-a pasat lui Simon Banza, iar congolezul l-a învins pe Erce Kardeșler. Scor final 1-1, iar Hatayspor a rămas pe locul 18, în timp ce Trabzonspor a urcat pe locul al nouălea, cu nouă puncte acumulate.

Potrivit SofaScore, Denis Drăguș a fost cel mai bun om al echipei sale și a fost notat cu 7.8. Românul a fost urmat de John Lundstram (7.4), Ugurcan Cakir (7.4) și de Edin Visca (7.3).

”Omul meciului” a fost desemnat Guy-Marcelin Kilama. Fundașul celor de la Hatay a primit nota 8 pentru evoluția avută. Cel mai slab de pe teren a fost Okay Yokușlu. Mijlocașul celor de la Trabzon a primit calificativul 6.4 din partea sursei citate.

A fost prima pasă decisivă reușită de Denis Drăguș de când s-a transferat la Trabzonspor. Românul mai are un gol marcat în cele 13 meciuri jucate pentru formația turcă.
4 milioane de euro este cota de piață a atacantului de 25 de ani, potrivit transfermarkt.com.