Vestea momentului despre Ianis Hagi! Avertisment pentru tricolor. Ce s-a întâmplat la ultimul meci

Vestea momentului despre Ianis Hagi! Avertisment pentru tricolor. S-a aflat ce s-a întâmplat la ultimul meci. După ce a jucat pentru România în preliminariile EURO 2024, jucătorul a revenit la noua sa echipă.

A fost o revenire cu ghinion pentru Ianis Hagi. Alaves a încasat o nouă înfrângere în La Liga. A fost 0-2, în deplasarea de pe terenul lui Rayo Vallecano.

Vestea momentului despre Ianis Hagi!

Presa din Spania a fost cu ochii pe Ianis Hagi. Ziariștii iberici i-au dat o notă de trecere lui Ianis și au încredere că acesta va putea ajuta echipa în etapele următoare ale campionatului.

Hagi a început partida din postura de rezervă. Gazdele au deschis scorul în minutul 43, prin Isi Palazon, din penalty. Românul a intrat în teren în minutul 64. Jorge de Frutos a înscris din pasa lui Alvaro Garcia și a tranșat soarta partidei în minutul 84. Rayo  a învins-o pe Alaves cu 2-0 și a urcat pe locul 4 în La Liga, cu 9 puncte.

În ceea ce îl privește pe Ianis Hagi, mijlocașul român a fost implicat în câteva dueluri tari cu adversarii săi. Nu a reușit să pună în mare pericol poarta echipei gazdă. Mai mult, în minutul 90+5, Ianis a văzut și un cartonaș galben pentru proteste.

La capătul celor 90 de minute, jurnaliștii iberici de la publicația El Correo au apreciat efortul mijlocașului român și i-au acordat nota 6. „A arătat detalii de calitate prin modul în care se mișcă în teren și un voleu expediat pe poartă. Trebuie să dea mai mult, dar a arătat deja că își poate aduce contribuția”, se arată pe El Correo.

În schimb, ziariștii de la Noticias de Alava au punctat clar.  „De fiecare dată când a primit mingea s-a trezit imediat cu un adversar în preajma sa. Lipsa de libertate nu i-a permis să își arate calitățile. Un scenariu complicat pentru el”, au spus jurnaliştii iberici. .

Pentru Ianis Hagi a fost doar al doilea meci bifat în tricoul lui Alaves, după debutul din runda cu numărul 4, pe 2 septembrie. Atunci, mijlocașul român a intrat pe teren în ultimele 4 minute și Alaves a obținut un succes important, scor 1-0 cu Valencia.

Pentru Alaves urmează un duel foarte dificil în etapa a 6-a, contra lui Athletic Bilbao. Partida e programată pe 22 septembrie, de la ora 22:00.