Vestea momentului despre Gică Hagi! Puştii Farului au dat lovitura. Victorie importantă în amicale

Vestea momentului despre Gică Hagi! Puştii Farului au dat lovitura. Victorie importantă în amicale. Echipa constănţeană, cu foarte multe rezerve, a reuşit să câştige ultima partidă de pregătire.

Echipa lui Gică Hagi s-a impus în faţa moldovenilor de la Petrocub Hîncești, campioana de peste Prut, scor 3-2.

Vestea momentului despre Gică Hagi!

Acesta a fost primul din cele două partide de pregătire între cele două echipe. Prima partidă a avut loc de la ora 11:00, pe terenul central din cadrul Academiei Hagi. Formatul ambelor partide este de două reprize a câte 35 minute fiecare. Golurile „marinarilor” au fost semnate de Luca Banu, Alin Cocoș și Alexandru Stoian.

Formația lui Gică Hagi a mai disputat alte două teste în această vară. 0-1 cu Cherno More și 5-3 cu Zimbru Chișinău, o altă formație din Republica Moldova, echipă învinsă de Petrocub în finala Cupei Moldovei, pentru un event istoric.

Petrocub, club înființat în 1999, a reușit să își adjudece primul titlu din istorie în stagiunea precedentă. A oprit hegemonia celor de la Sheriff Tiraspol, echipă ce a jucat inclusiv în grupele Champions League. Conform site-ului de specialitate transfermarkt, lotul basarabenilor este cotat la puțin peste 5 milioane și jumătate de euro.

Farul (4-3-3): Mușat – Sîrbu, Duțu, Marins, Grosu – Banu, Casap, Lazăr – Avramescu, Andronache, Bodișteanu

Antrenor: Gică Hagi
Rezerve: Răfăilă, Dumitra, Martinovic, Cercel, Ciobanu, Băsceanu, Grameni, Aioanei, Doicaru, Cocoș, Stoian

Până în acest moment, Farul a înregimentat trei noi jucători pentru următorul sezon de Superliga. Este vorba despre Gabi Iancu, Mihai Bălașa și Andrei Ciobanu.