Vestea momentului despre Ana Bogdan! Reuşită importantă pentru româncă. Nu i-a dat nicio şansă adversarei

Vestea momentului despre Ana Bogdan! Reuşită importantă pentru româncă. Nu i-a dat nicio şansă adversarei. Una dintre jucătoarele noastre importante are o săptămână solidă la Cleveland.

Ana Bogdan a reuşit să se califice în sferturile turneului WTA 250 Tennis in the Land, de la Cleveland, Ohio.

Vestea momentului despre Ana Bogdan!

Ana Bogdan, 31 de ani, locul 103 WTA a învins-o în două ore şi opt minute, pe jucătoarea din Belgia Greet Minnen, 27 de ani, locul 75 WTA. Ana s-a impus în două seturi, scor 7-6(3), 6-3.

Joi, în sferturi, Ana Bogdan, care a ajuns la patru victorii consecutive la Cleveland, va juca împotriva rusoaicei Anastasia Potapova. Este o adversară mul mai dificilă. Potapova, în vârstă de 23 de ani se află pe locul 43 WTA.

O altă româncă face senzaţie în Mexic. Perechea Hanyu Guo/Monica Niculescu (China/România) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Monterrey.

Nicolescu şi colega sa au trecut în optimi de echipa Conny Perrin/Valeriya Strakhova (Elveţia/Ucraina), scor 6-3, 7-5, într-o oră şi 23 de minute. În faza următoare, Monica Niculescu şi Hanyu Guo vor înfrunta perechea Ulrikke Eikeri/Aldila Sutjiadi (Norvegia/Indonezia), cap de serie numărul 2. Prin calificarea în sferturi, echipa Niculescu/Guo şi-a asigurat un premiu de 8.510 dolari şi 108 puncte.