Vestea dimineţii pentru Sorana Cîrstea! S-a aflat după ce românca a fost eliminată de la turneul din Dubai. Cu cine se va duela în primul tur la Doha

Vestea dimineţii pentru Sorana Cîrstea! S-a aflat după ce românca a fost eliminată de la turneul din Dubai. S-a aflat cu cine se va duela în primul tur la Doha cea mai bine clasată jucătoare din România.

Sorana Cîrstea a avut ghinion la tragerea la sorţi pentru turneul de la Doha. Asta după ce a fost eliminată în sferturi la Abu Dhabi.

Vestea dimineţii pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea nu are pauză. Săptămâna viitoare va juca la Doha, în primul turneu WTA 1000 de la Doha. În primul tur, românca se va duela cu Sloane Stephens, campioana de la US Open 2017. În cazul unei victorii, românca va întâlni în turul secund lider mondial, Iga Swiatek.

Românca a început anul 2024 foarte slab. A fost eliminată în primul tur la toate cele 3 turnee pe care le-a jucat în Australia (Brisbane, Adelaide și Australian Open). La Abu Dhabi,  a câștigat în primele două tururi contra unor jucătoare de top, Caroline Garcia și Maria Sakkari.

Sportiva noastră nu a mai fost la același nivel în duelul din sferturi cu Daria Kasatkina, pe care l-a pierdut categoric, scor 2-6, 0-6. Turneul din Qatar va fi primul din categoria WTA 1000 al anului.

Cîrstea şi Sloane Stephens s-au mai întâlnit de două ori până acum. Românca s-a impus la Dubai, în 2013, iar americanca la Roland Garros, în 2022. Dacă va trece de sportiva din SUA, Cîrstea va avea parte de un duel de gală în runda a 2-a. Se bate cu Iga Swiatek, liderul mondial și campioana ultimelor două ediții de la Doha.

Pe lângă partida dintre Sorana și Sloane Stephens, un punct de atracție va fi meciul dintre Naomi Osaka și Caroline Garcia.

Alte meciuri tari din primul tur vor fi Barbora Krejcikova – Anastasia Potapova, Leylah Fernandez – Liudmila Samsonova, Anastasia Pavlyuchenkova – Daaria Kasatkina sau Donna Vekic – Veronika Siniakova.