Veste de ultim moment de la Australian Open. Ce se întâmplă cu Novak Djokovic după accidentarea la coapsă

Veste de ultim moment la Australian Open. Novak Djokovic a debutat cu o victorie categorică dar fanii sunt îngrijorați.

Sârbul a câștigat jocul de debut de la Australian Open în trei seturi,6-3, 6-4, 6-0, dar a jucat partida cu un bandaj pe coapsa stângă.

Veste de ultim moment de la Australian Open

”Nole” a explicat la finalul partidei care este motivul pentru care joacă cu un bandaj pe coapsa piciorului stâng.

Sârbul și-a dorit să își liniștească fanii și a dezvăluit că accidentarea nu este una foarte gravă.

„Piciorul este bine. Nu este la nivelul ideal, dar se apropie încetul cu încetul. Azi a fost un test foarte bun. Sincer, nu m-am antrenat prea mult în ultimele zile la nivel ridicat. Speram cu toată puterea mea că lucrurile vor nerge bine bine de la primul până la ultimul punct, ceea ce s-a și întâmplat.Mî bucur că m-am simțit mai bine pe masură ce meciul a progresat.Setul al treilea a fost grozav.Este un semn bun. În primele două seturi am cam testat piciorul.La început am fost puțin țeapăn, și psihic, pentru că voiam să protejez ceva care mă deranjase în ultimele zece zile.Aveam nevoie de puțin mai mult timp pentru a intra complet în joc și m-am mișcat mai ușor.

Cel mai pozitiv lucru este că, pe măsură ce a avansat jocul, m-am simțit mai bine și m-am mișcat mai bine. M-am adaptat și la stilul de joc al adversarului meu, trecuse ceva vreme de când nu-l mai văzusem. Tot meritul din lume pentru el, a servit destul de bine și a jucat grozav, mai ales în setul doi unde a păstrat scorul egal. Aș spune că pe la sfârșitul celui de-al doilea set am găsit o încredere mai mare în mine. Cred că în primele trei jocuri din setul trei am pierdut doar un punct sau ceva de genul ăsta. Sunt fericit că am reușit să termin meciul așa.”, a spus Djokovic la conferința de presă.