Vedeta lui Gică Hagi are tupeu! Denis Alibec a dat cărţile pe faţă! Ce le-a transmis celor de la Sheriff Tiraspol înaintea returului

Farul Constanța a fost prima echipă din România care a început aventura în Europa. Campioana României a învins-o pe Sheriff Tiraspol, 1-0, în prima manșă a „dublei” din turul I preliminar al Ligii Campionilor.

Denis Alibec anunță că nici nu se gândește să nu meargă mai departe în preliminariile Ligii Campionilor.

„Se putea mai bine. Am avut multe ocazii. Important este că nu am luat gol. Mergem acolo să ne batem cu ei și să mergem mai departe.

Atmosfera de acasă ne dă un elan mult mai mare. Sperăm că și acolo să facem un meci bun. Ei au fost norocoși. Putea să fie 2-0 în minutul 10.

Au jucători buni cu experiență în competițiile europene. Dar eu cred că le putem face față. Eu nu mă gândesc să marchez, important este să marcheze echipa.

A fost un meci dur. Toți doresc să treacă mai departe. E un vis pentru oricine să joace în grupele Ligii Campionilor.

Acolo clar vor veni peste noi. Ne cunosc jocul. Noi trebuie să fin calmi și să ne facem jocul de posesie. am fi fraieri să nu trecem mai departe. Îmi doresc să mergem mai departe, de asta am rămas aici ca să joc în Europa”, a declarat Denis Alibec după meci.

Dragoș Nedelcu: „Era important să câștigăm”

„E important că am obținut un rezultat pozitiv, era important să câștigăm. Acum ne gândim deja la următorul meci, e foarte importantă recuperarea. Eu cred că meciul din Supercupă ne-a ajutat foarte mult, pentru că n-am intrat direct în cele de Champions League.

Era important să fim încrezători și să revenim la forma de anul trecut. Mister le-a anticipat sistemul de joc (n.r. 5-3-2), ne-am pregătit pentru el și i-am simțit o echipă foarte bună. De aia au și ajuns anul trecut atât de departe în Conference League.

Dar pentru noi important era rezultatul. Cred că în prima repriză am avut două ocazii singuri cu portarul, dar e important că am câștigat și cred că un factor foarte, foarte pozitiv e că nu am primit gol”, a spus Nedelcu.