Vedeta lui Elias Charalambous a comis-o grav! Erori incredibile la meciul naţionalei. A fost făcut praf după meci

Siyabonga Ngezana a dat-o în bară în cadrul partidei disputate de către Africa de Sud, în fața Sudanului de Sud, în preliminariile Cupei Africii pe Națiuni, scor 3-2! Vedeta lui Elias Charalambous a fost dur criticată la finalul partidei.

Ngezana nu putea să lipsească din lotul naționalei Africii de Sud, în condițiile în care evoluțiile sale în tricoul celor de la FCSB au fost unele absolut fantastice. Însă, în meciurile din Cupa Africii pe Națiuni, fundașul a făcut niște greșeli uriașe, de începător.

Vedeta lui Elias Charalambous a comis-o grav!

Ngezana a fost integralist în cadrul ultimelor patru partide disputate de către prima reprezentativă a Africii de Sud. În ultimele două dueluri, din luna septembrie, gruparea pregătită de către Hugo Broos le-a înfruntat pe Uganda (2-2) și Sudanul de Sud (3-2).

În cea din urmă partidă menționată, fundașul FCSB-ului a fost tras la răspundere pentru greșelile colosale pe care le-a înregistrat. A făcut un penalty în primul sfert de oră.

Ngezana a preferat să apeleze la fault, dorind să scape de o acțiune periculoasă în careu. În acest context, rivala a deschis scorul serii încă din minutul 15.

Cel de-al doilea gol înscris de către Sudanul de Sud a fost marcat tot pe partea vedetei FCSB. Ngezana a alunecat și i-a permis, astfel, rivalului să rămână singur cu portarul.

Mai mult de atât, sud-africanul a reușit să obțină două cartonașe galbene în cadrul ultimelor două partide, atât la meciul cu Uganda (2-2), cât și la partida cu Sudanul de Sud (3-2).