UTA Arad deraiază campioana CFR. Clujenii pierd puncte după 4 victorii la rând. Deac a ieșit accidentat

Campioana României, CFR Cluj a jucat la Arad împotriva ”Campioanei provinciei”, UTA Arad în etapa a 13-a Superligii.

Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1 deși CFR a jucat aproape 15 minute în suăperioritate numerică.

Fotbal total în prima repriză

Înnceputul de meci le-a aparținut arădenilor care au reușit să pună stăpânire pe balon încă din primele minute.

Contrar cursului jocului, CFR a avut o ocazie imensă atunci când Birligea a lovit bara în minutul 15.

În minutul 18, Otele a ratat singur cu Scuffet o minge venită de la mijlocul terenului după o diagonală excelentă a lui Anton.

CFR a reușit să echilibreze partida și să atace poarta arădenilor.

Petrila a ratat o oportunitate imensă în minutul 31 după un șut din afara careului scos incredibil de Iacob în corner.

În minutul 32, CFR Cluj a reușit să marcheze după un corner executat la prima bară, iar Boateng s-a înâlțat excelent și a marcat cu o lovitură de cap.

Boateng a irosit ultima mare șansă a primei reprize în minutul 40 cănd a lovit bara cu un șut din interiorul careului, iar scorul pauzei a ramas UTA-CFR Cluj 0-1.

A 2-a repriză a început cu ocazii pentru ambele echipa care au încercat să dea lovitura pe ”contre”.

UTA Arad a dat lovitura în minutul 60, după un corner executat ”pe 6 metri” Benga l-a presat pe Kolinger care și-a trimis mingea in propria poartă după o lovitură de cap.

În minutul 74, UTA a rămas în 10 oameni după ce Isac a văzut roșu direct după consultarea VAR, în primă fază arbitrul îl avertisase cu cartonaș galben.

Ciprian Deac a părăsit terenul accidentat.

CFR nu a pus presiune mare pe arădeni după eliminare iar meciul s-a terminat 1-1.

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriș, Abeid – Cascini, Isac, Anton – Stahl, Postolachi, Otele
Rezerve: Balauru – Erico, Hoxhallari, Batha, Ubbink, Negoescu, Jobello, Keșeru, Dobrescu
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Cvek, Boateng, C. Deac – Birligea, Malele, Petrila
Rezerve: Sava – Braun, R. Bălan, Hoban, Muhar, Roger, Gîdea, Yeboah, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Francisc Neuman, Arad
Arbitru: Ionuț Coza / Asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu