Uruguay-Coreea de Sud s-a terminat fără șut pe poartă! Istvan Kovacs a avut și el meciul său / Foto

Uruguay și Coreea de Sud au oferit un meci lipsit de spectacol și de faze importante la vreuna dintre porți. 0-0, fără șut pe poartă este statistica seacă a partidei.

Ambele echipe și-au împărțit momentele în care au încercat să construiască dar de fiecare dată adversarul a fracturat jocul.

Istvan Kovacs a avut ”meciu” său în partida Uruguay-Coreea de Sud

Kovacs, care a fost delegat ca arbitru de rezervă la această partidă, a avut misiunea dificilă de a-l tempera pe Paulo Bento, antrenorul Uruguayului.

Portughezu este cunoscut drept un antrenor ”coleric”, iar misiunea lui Kovacs  fost una destul de dificilă.

În prima repriză, doar bara lui Godin putea modifica tabelă în chiar ultimul minut al reprizei.

Repriza secundă a mers în oglindă cu prima, atacuri timide și faze extrem de puține de poartă

Singura ocazie importantă de gol a reprizei secunde a venit în minutul 90, atunci când Fede Valverde a izbit bara.

Partida s-a încheiat 0-0 în unul dintre meciurile foarte slabe ale acestui Campionat Mondial.F

Uruguay (4-1-2-3): Rochet – Caceres, Gimenez, Godin, Olivera – Vecino – Valverde, Bentancur – Pellistri, Suarez, Nunez
Rezerve: Muslera, Sosa – Canobbio, Cavani, Coates, De Arrascaeta, De la Cruz, Gomez, Guillermo Valera, J. Rodriguez, Torreira, F. Torres, Ugarte, Vina
Selecționer: Diego Alonso

Coreea de Sud (4-2-3-1): Kim Seung Gyu – Kim Moon Hwan, Kim Min Jae, Kim Young Gwon, Kim Jin Su – Hwang, Jung – Son, Lee, Na – Hwang
Rezerve: Hyeon-Woo, Bum-Keun, Gue-Sung, Yu-Min, Chul, Hee-Chan, Woo-Yeong, Tae-Hwan, Chang-Hoon, Kyung-Won, Kang-in, Seung-Ho, Min-Kyu, Jun-Ho, Jong-Gyu
Selecționer: Paulo Bento

Stadion: Education City Stadium
Arbitru: Clement Turpin (Franța)