Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura carierei! Jaqueline Cristian, dezvăluiri fabuloase după ultimul meci. E bomba momentului în circuitul WTA după ce a câștigat meciul pe zgura verde de la Charleston.

Jaqueline Cristian traversează o perioadă excelentă în cariera sa. Românca s-a impus în fața lui Madison Keys. A fost o partidă foarte disputată.

Jaqueline Cristian, dezvăluiri fabuloase după ultimul meci!

Marți noapte a fost una de vis pentru tenismena româncă. A debutat la Charleston (WTA 500), având în față o adversară puternică, pe Madison Keys, care a și câștigat primul set cu scorul de 6-3. Jaqueline nu s-a dat bătută și a revenit în setul doi. După două ore și două minute de foc a reușit să câștige cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3.

Sportiva, vizibil emoționată le-a mulțumit tuturor susținătorilor săi. Este a doua victorie în confruntarea cu o jucătoare de Top 20 din carieră. În 2022, la Australian Open, Keys a învins-o pe Jaqueline cu 6-2, 7-5.

„Este o jucătoare extraordinară, în minte mea mi-am spus că va trebui să lupt, mi-am propus să mă concentrez pe serviciul meu, pe planul pe care l-am stabilit cu echipa mea, să rezist la orice și să mă bucur.

A fost o noapte magică pentru mine, am jucat foarte bine, m-am așteptat la un meci foarte greu și sunt bucuroasă că am rămas pozitivă și că mi-am ascultat echipa”, a spus Cristian.

Românca este pe val !

Jaqueline Cristian face parte și din echipa României. Va juca cu Ucraina în barajul pentru calificarea la turneul final din SUA, între 12 și 13 aprilie. Cel mai bun rezultat al româncei pe zgură este sfertul de finală la turneul de la Palermo în 2021.

Restul româncelor care au fost prezente pe tabloul principal de la Charleston s-au oprit în turul 1. Gabriela Lee (28 ani, 312 WTA), venită din calificări, a fost învinsă de americanca Ashlyn Krueger (19 ani, 73 WTA) cu 7-6 (0), 6-3. Ana Bogdan (31 de ani, 66 WTA) a fost eliminată de Elisabetta Cocciaretto (23 de ani, 56 WTA) cu 2-6, 6-1, 7-6 (6).