Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura! A câştigat turneul alături de o altă româncă. Nu le-au dat nicio şansă adversarelor

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura! A câştigat turneul alături de o altă româncă. Nu le-au dat nicio şansă adversarelor. Perechea din România a făcut un turneu extrem de solid pe care şi l-a adjudecat.

Urmaşa Simoeni Halep se descurcă foarte bine şi în proba de dublu, nu doar în acea de simplu.

Urmaşa Simonei Halep a dat lovitura!

Gabriela Ruse, alături de Monica Niculescu, au câştigat turneul de dublu de categorie WTA 125 din Hong Kong. Cele două românce au avut parte de o finală infernală în faţa perechii japoneze Nao Hibino/Makoto Ninomiya. Au câştigat primul set scor 6-3.

Apoi au cedat partea secundă, scor 5-7. În super tie break, cele două românce au făcut legea şi s-au impus categoric, scor 10-5. A fost o finală care a durat o oră şi 54 de minute. Premiul pentru câştigarea probei de dublu pe care l-au încasat Niculescu şi Ruse este de 6.000 de dolari. Mai mult, cele două au acumulat şi 125 de puncte WTA.

Simona Halep şi-a făcut, la rândul ei, revenirea la acest turneu, în proba de simplu. Jucătoarea noastră, fost lider mondial WTA, a reuşit să treacă un tur. Apoi, în cel secund nu a avut nicio şansă cu rusoaica Anna Blinkova. A cedat în minim de seturi, scor 2-6, 1-6.