Uraganul Sorana Cîrstea, debut fabulos la Doha! Românca nu i-a dat nicio şansă adversarei. Duel stelar în turul următor

Uraganul Sorana Cîrstea, debut fabulos la Doha! Românca nu i-a dat nicio şansă adversarei. Duel stelar în turul următor. Cea mai bine clasată jucătoare din România a început perfect turneul.

Sorana Cîrstea nu i-a dat nicio şansă lui Sloane Stephens. Locul 26 WTA s-a impus fără probleme în faţa americancei, în primul tur al turneului WTA 1000 de la Doha.

Uraganul Sorana Cîrstea, debut fabulos la Doha!

Sorana Cîrstea a învins-o pe Sloane Stephens în minim de seturi. A fost 6-3, 6-2 pentru jucătoarea noastră. Până acum, era 1-1 la meciuri direct. Sorana s-a impus în 2013, în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-2, în primul tur al turneului de la Dubai.

A doua partidă directă s-a decis tot în setul decisiv, când Stephens s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-0, în turul secund de la Roland Garros. După această victorie pe Cîrstea o aşteaptă o dispută infernală. Va juca în faza următoare a competiției cu Iga Swiatek, principala favorită a turneului şi locul 1 WTA.

Prima rachetă a României vine după eșecul din sferturile de finală ale turneului de la Abu Dhabi. Atunci a fost învinsă de Daria Kasatkina în două seturi, scor 2-6, 0-6, meci care a durat o oră și 15 minute. În același timp, Sloane Stephens nu a mai jucat de la finalul lunii ianuarie, când a fost eliminată în turul al treilea de la Australian Open.