Uraganul Jaqueline Cristian face victime! Românca a dat lovitura la Beijing. Final incendiar de meci cu locul 10 WTA

Uraganul Jaqueline Cristian face victime! Românca a dat lovitura la Beijing. Final incendiar de meci cu locul 10 WTA. Sportiva noastră a jucta foarte bine şi a reuşit să se impună în faţa unei favorite.

Jaqueline Cristian, locul 80 WTA s-a impus azi în turul 2 al turneului China Open, de la Beijing. A reuşit să o învingă în set decisiv pe Barbora Krejcikova, locul 10 WTA.

Uraganul Jaqueline Cristian face victime!

Jaqueline Cristian a început prost meciul împotriva jucătoarei din Cehia. A pierdut categoric primul set, scor 1-6. Apoi, totul s-a schimbat pentru jucătoarea noastră. A reuşit să egaleze la seturi după ce s-a impus în cel de-al doilea cu 6-4.

Setul decisiv a fost unul de infarct. Cehoaica s-a dus la 4-2 şi a servit pentru 5-2. Nu a reuşit însă să-şi păstreze serviciul. Românca a revenit şi a dat lovitura carierei. A câştigat în decisiv cu 7-5 şi merge mai departe în China.

Krejcikova, locul 10 WTA şi favorită 7 nu a reuşit să îi facă faţă româncei. A fost un meciul maraton care a durat două ore şi 51 de minute. În turul trei, Cristian va evolua cu o altă sportivă din Cehia, Karolina Muchova, în vârstă de 28 de ani şi locul 49 mondial.

Accederea în turul trei la China Open vine pentru Jaqueline cu 65 de puncte WTA şi 59.100 de dolari. Cristian și Krejcikova s-au întâlnit până acum de două ori în circuitul mondial feminin, împărțindu-și victoriile. Ultima confruntare a fost câștigată de sportiva noastră, chiar anul acesta la Mutua Madrid Open. Acum, jucătoarea noastră conduce cu 2-1 în întâlnirile directe.

Competiția din China este extrem de importantă. Este dotată cu premii în valoare de 8.955.610 dolari. Câștigătoarea va primi un premiu de 1,1 milioane dolari și își va adăuga 1.000 de puncte în clasamentul WTA.