Uraganul Gabriela Ruse face senzaţie la Roland Garros! Nu i-a dat nicio şansă adversarei. Calificare în stil mare pentru urmaşa Simonei Halep

Uraganul Gabriela Ruse face senzaţie la Roland Garros! Nu i-a dat nicio şansă adversarei. Calificare în stil mare pentru urmaşa Simonei Halep. Sportiva noastră a debutat în forţă în calificările celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului.

Gabriela Ruse nu i-a dat nicio şansă australiancei Talia Gibson. A învins-o cu 6-1, 6-1, și este la două meciuri distanță de tabloul principal.

Uraganul Gabriela Ruse face senzaţie la Roland Garros!

Gabriela Ruse, locul 152 WTA, se află în mare formă. A prins sferturi la Rouen și semifinale la Trophee Clarins. Acum, speră să prindă tabloul principal la Roland Garros. A avut nevoie de doar 59 de minute pentru a o elimina pe australianca de 19 ani.

În turul al 2-lea al calificărilor de la Paris, sportiva noastră se va duela cu învingătoarea partidei dintre Daphnee Mpetshi Perricard, locul 1273 WTA, beneficiara unui wild-card, și Suzan Lamens, locul 148 WTA.

Gabriela Ruse a jucat un singur meci în carieră pe tabloul principal de la Roland Garros. Se întâmpla în 2022. Atunci, a pierdut în runda inaugurală contra lui Elise Mertens. În 2020, 2021 și 2023, Ruse nu a trecut de calificări.

Tot astăzi, în calificările de la Roland Garros a jucat și Laura Paar, care a intrat în ultimul moment pe tablou, în locul suedezei Mirijam Bjorklund. Românca a întâlnit-o pe Jule Niemeier și a câștigat un singur game, scor 0-6, 1-6.