Ungurii au tupeu! Ce au spus după ce Ana Bărbosu a câştigat medalia la TAS. Intervenţie în scandalul momentului de la Jocurile Olimpice 2024

Instanța de la Lausanne i-a dat câștig de cauză gimnastei Ana Bărbosu. Românca încheiase proba pe locul trei la JO 2024, însă câteva secunde mai târziu, Jordan Chiles a depus contestație și i-a luat locul.

Ana Bărbosu și-a recâștigat medalia de bronz de la JO 2024, după ce Instanța de la Lausanne a analizat situația. Contestația depusă de americanca Jordan Chiles a fost după limita regulamentară, astfel că nu a fost luată în considerare.

Instanța i-a dat câștig de cauză gimnastei Ana Bărbosu!

Presa din Ungaria s-a declarat surprinsă de verdictul venit de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne. Instanța a decis că americanca Jordan Chiles nu a avut dreptate în cazul contestației depuse.

”Americanii au pierdut medalia la gimnastică pentru patru secunde!”24.hu.
”Au făcut loc pe podium pentru gimnasta română: o nouă medaliată cu bronz în proba la sol” – demokrata.hu
”Potrivit TAS, medalia de bronz a gimnastei române, care i-a fost luată după o contestație, trebuie să îi fie înapoiată” – telex.hu, sunt doar câteva dintre titlurile apărute în presa maghiară.

Potrivit regulamentului FIG, ultima participantă la probă are la dispoziție doar un minut pentru a contesta scorul arbitrilor. Contestația depusă de Cecile Landi a fost înregistrată după un minut și patru secunde.

”Am avut de a face cu un scandal izbucnit după finala la sol. Dacă rezumăm în câteva propoziții ceea ce s-a întâmplat.  Americanca Jordan Chiles a câștigat medalia de bronz (după o contestație). Noul ei scor a fost anunțat când Ana Bărbosu, care era pe locul trei, sărbătorea deja cu steagul României. În final, Chiles a fost pe locul trei, Bărbosu, pe patr. Sabrina Maneca-Voinea a fost a cincea, cu o diferență mică între ele.

Românii s-au îndreptat către TAS pentru felul în care a fost depusă contestația americancei și pentru depunctarea primită de Voinea (ea ar fi primit-o pentru că arbitrul a considerat că a pășit în afara covorului, lucru infirmat de înregistrări).

TAS a publicat verdictul în legătură cu finala la sol. Conform comunicatului TAS, americanii au depășit cu patru secunde termenul de un minut pentru depunerea contestațiilor după exercițiul lui Chiles, astfel că acea contestație nu ar fi trebuit acceptată”, au scris cei de la 24.hu.