Umilinţă totală pentru Gică Hagi! S-a terminat Sheriff Tiraspol-Farul. Calificarea s-a decis în prelungiri

Umilinţă totală pentru Gică Hagi! S-a terminat Sheriff Tiraspol-Farul. Calificarea s-a decis în prelungiri. Pentru campioana din Superliga şi turul 1 preliminar al Champions League a fost o căciulă prea mare.

Gică Hagi spera să meargă mai departe după ce câştigase în manşa tur, scor 1-0. La Tiraspol, Farul a fost însă de nerecunoscut.

Umilinţă totală pentru Gică Hagi!

Farul lui Gică Hagi a fost înghesuită de la începutul meciului de la Tiraspol. Campioana Molodvei a dominat din start, dar a marcat abia în prelungirile primei reprize. Talal a deschis scorul în minutul ’45+1. Deşi Sheriff a continuat să domine, transnistrenii nu au mai marcat. S-a intrat în prelungiri, acolo unde Sheriff şi-a apropiat calificarea în doar 6 minute.

Mai întâi, Mbekeli a făcut 2-0, în minutul 99. S-a făcut 3-0 după reuşita lui Ademo. Scor final Sheriff Tiraspol-Farul 3-0 şi campioana Moldovei merge în turul 2 preliminar al Champions League. Pentru Farul urmează turul 2 preliminar, dar din Conference League.

Sheriff – Farul, echipe de start:

Sheriff: Koval – Zohouri, Garananga, Bueno – Badolo, Fernandes, Kyabou, Talal, Apostolakis – Mbekeli, Luvannor
Rezerve: Straistari, Pașcenco – Djibo, Ricardhinho, Ngah, Tovar, Forov, Dijinari, Paiva, Boțan, Ademo
Antrenor: Roberto Bordin

Farul: Aioani – Kiki, M. Popescu, Boli, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, Rivaldinho, Alibec
Rezerve: Buzbuchi – Queiros, Larie, T. Băluță, Vînă, Borgnino, Sîrbu, Carnat, Marins, Sali, N. Popescu
Antrenor: Gică Hagi

Stadionul: „Central” – Tiraspol
Arbitru: Miguel Noguera. Asistenți: Pedro Almeida, Rui Teixeira. Arbitru VAR: Luis Godinho. Asistent VAR: Bruno Esteves (toți din Portugalia)