Umilinţă totală pentru Gică Hagi! Ce au făcut cei de la Farul. Tocmai s-a terminat ultimul amical al campioanei

Umilinţă totală pentru Gică Hagi! S-a aflat ce au făcut cei de la Farul. Tocmai s-a terminat ultimul amical al campioanei. Rezultatul nu este deloc unul îmbucurător pentru campioana Superligii

Cu o echipă lipsită de jucătorii care au dus greul în sezonul precedent, dar în care au apărut fotbaliști de lot precum Buzbuchi, Marins, Nicolas Popescu și Doukoure, Farul nu le-a făcut față cehilor de la Banik Ostrava.

Umilinţă totală pentru Gică Hagi! Ce au făcut cei de la Farul

Cu echipa formată majoritar din rezerve și tineri jucători din academie, Farul Constanța a pierdut al doilea amical al stagiului de pregătire din Polonia, 0-5 cu Banik Ostrava, echipa de pe locul 11 în ultimul sezon al campionatului Cehiei.

Deschiderea scorului a venit târziu, în minutul 39, când Matej Sin a introdus mingea în poartă din câțiva metri. A fost servit ideal, cu o centrare la firul ierbii.

A fost reușita care a stabilit scorul pauzei, 1-0. În partea a doua, Banik s-a descătușat. O fază electrizantă, cu pase rapide, a permis lui Abdullahi Tanko să ducă scorul la 2-0 (minutul 52).

Campioana României facută praf într-un amical din Polonia

Ewerton a făcut 3-0 în minutul 66, acesta a finalizat cu capul după ce a scăpat de marcajul dobrogenilor. Tanko, cu două goluri venite târziu, minutele 85 și 88, a reușit hat-trick-ul și a stabilit scorul final, 5-0.

Farul va mai juca un meci astăzi, de la ora 19:00, în compania celor de la Warta Poznan. Cel mai probabil, Hagi se va baza pe un lot diferit de jucători, cei care nu au jucat contra cehilor. Duelul cu Banik Ostrava a avut loc pe terenul de la complexul Remes din Opalenica.

Meciurile de astăzi sunt ultimele teste pentru elevii lui Gică Hagi înaintea primului meci oficial din noul sezon. Pe 8 iulie, de la ora 20:00, Farul o va înfrunta pe Sepsi OSK în Supercupa României.