Umilință reală! Manchester City, scor neverosimil în semifinala cu Real Madrid. S-au ales finalistele de la Istanbul.

Nici în cele mai optimiste visuri nu-și imaginau fanii lui Manchester City că returul semifinalei UEFA Champions League cu colosul intergalactic va avea un așa deznodământ. Însă oamenii lui Pep Guardiola nu vor fie niște simpli cetățeni în actuala ediție a Ligii.

Manchester City a demolat-o pe Real Madrid

Când toată lumea a stat focusată pe Erling Haaland – ghinionistul perfect în acest meci, City a avut în Bernardo Silva o armă letală. Mai întâi, a lovit în minutul 23, cu piciorul stâng, după o pasă a lui De Bruyne. Apoi, în minutul 37, din gura porții, după ce șutul lui Gundogan fusese blocat.

City dăduse mat pe rege în mai puțin de o repriză. E drept, nu doar Haaland a fost lipsit de șansă, Curtois scoțându-i toate șuturile, ci și Toni Kroos. Înainte ca Silva să reușească dubla, neamțul scuturase bara lui Ederson.

Thrillerul a continuat și în partea secundă pentru echipa lui Don Carlos. De la margine, cel de-al patrulea oficial, adică românul Istvan Kovacs, a mai văzut încă două goluri live pe Etihad.

Mai bine zis, Militao a deviat în propria-i poartă, în minutul 76, iar Julian Alvarez a închis tabela la un iReal 4-O pentru City, 5-1 la general.

Și deși au pornit cu șansa a doua, Manchester City și Internazionale Milano sunt finalistele Ligii Campionilor de pe 1O iunie, de la Istanbul.

Manchester City – Real Madrid, echipele de start

Manchester City: Ederson – Walker, R. Dias, Akanji – Stones, Rodri – B. Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland
Rezerve: Ortega, Carson – Phillips, Laporte, Alvarez, S. Gomez, Mahrez, Foden, Palmer, Lewis
Antrenor Pep Guardiola

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga – Valverde, Kroos, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius

Rezerve: Lunin – Vallejo, Nacho, E. Hazard, Asensio, Odriozola, L. Vasquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mendy, M. Diaz
Antrenor: Carlo Ancelotti