ULUITOR! Operat de două ori de cancer, a revenit cu un hattrick de senzație!

În urmă cu 6 luni, Sebastian Haller (28 de ani) a primit un diagnostic teribil. Cancer testicular, așa că a fost nevoit să se suporte două intervenții chirurgicale de urgență. Ulterior. Haller a fost supus chiomioterapiei și tratamentelor specifice.

Atacantul ivorian al Borussiei Dortmund s-a întors la antrenament pe 3 ianuarie. Iar peste o săptămână, a și jucat 15 minute pe finalul partidei amicale cu Fortuna Düsseldorf, câştigată de Dortmund cu 5-1.

Haller a fost introdus pe teren în minutul 61 al amicalului cu Basel, la 3-0 pentru nemți. Prima dată a spart gheața din penalty, apoi ulterior a reușit două goluri în doar două minute, 86 și 88 și a stabilit scorul final.

Haller a ajuns la Dortmund în vară de la Ajax, în schimbul a 31 de milioane de euro, după ce a marcat 34 de goluri în sezonul trecut pentru ”lăncieri”. Dar în iulie a aflat că are cancer și n-a apucat să joace până acum în Bundesliga.